Pociąg retro rusza na małopolskie tory! Dzięki współpracy kolejarzy, miłośników kolei oraz Województwa Małopolskiego cieszący się dużą popularnością zabytkowy tabor kolejowy pojawi się na dwa dni w Krakowie oraz w Wieliczce. Historyczny skład zawita także pod samo lotnisko w Balicach. Inauguracyjny przejazd w ramach Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej odbędzie się w piątek 7 kwietnia.

0133_i

– Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych Małopolski poprzez organizację przejazdów historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z programem dodatkowych atrakcji – Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, organizator przejazdów, otrzymało na ten cel dotację w ramach konkursu Województwa Małopolskiego „Małopolska Gościnna” . Przez cały rok 2017 odbędą się aż 42 przejazdy historycznych składów z początków XX wieku.

– Zależało nam na stworzeniu takiej atrakcji turystycznej, która w atrakcyjny sposób będzie promowad dziedzictwo kolejowe regionu. Patrząc na zainteresowanie turystów z całego świata, wiemy, że był to strzał w dziesiątkę – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

krkwad-28

W piątek 7 kwietnia punktualnie o godzinie 11:00 skład z parowozem Ty42 z kolekcji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce uroczyście wjedzie na krakowski Dworzec Główny. Powita go orkiestra, a także zaproszeni goście którzy po krótkiej konferencji prasowej udadzą się w sentymentalną podróż do Wieliczki.

Z kolei w sobotę, 8 kwietnia, skład z lat 30. XX wieku wykona aż trzy kursy między Krakowem i Wieliczką. Wydarzenie ma na celu promocję atrakcji turystycznych leżących na solnym szlaku, a prezentacja muzealnego składu pociągu to także żywa lekcja historii.

Rozkład jazdy pociągu historycznego:

Bezpłatny kurs w piątek 7 kwietnia:

Kraków Główny odjazd 9:42

Kraków Lotnisko odjazd 10:42

Kraków Główny przyjazd 11:00 – uroczysta inauguracja i występ Kolejowej Orkiestry Dętej.

Sobota 8 kwietnia – Kraków Główny – Wieliczka odjazdy o 10:43, 14:06, 15:47.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *